Rodinu Lockových (Zámkových) postihla příšerná tragédie. Otec rodiny pracoval jako výchovný poradce a snažil se pomoci dětem z problémových rodin nebo prostě těm, které jeho pomoc potřebovaly. Jeho ochota se mu však ošklivě vymstila, protože byl právě párkem svých svěřenců spolu s celou jeho rodinou napaden a z blíže nespecifikovaného a on sám byl důvodu zavražděn. Zbytek rodiny to zvládl jen díky zásahu matky Niny a nejstaršího syna Tylera.

Nina rozhodne, že se celá rodina přesune ke strýci Duncanovi, do starého rodinného sídla zvaného Keyhouse (Klíčov), které samo o sobě vypadá jako dekorace z béčkového filmu o upírech. V baráku se rodina snaží nějak vyrovnat se ztrátou. Nina nasává jako duha, osmnáctiletý Tyler se snaží zbavit pocitu viny, patnáctiletá Kinsey, která dřív byla za extravagantní rockerku, se změnila v šedou myš a leká se vlastního odrazu v zrcadle a nakonec šestiletý Bode (Bóďa), který na první pohled přesně netuší co se vlastně stalo, všechny znervózňuje svými hrami na ducha a přátelstvím s něčím, co žije v domku se studnou, kam je přísný zákaz vstupu.

Na internetu jsem i přečetla dost recenzí, jak českých tak anglických a drtivá většina byla pozitivních a vsadím se, že kdybych zvládala i jiné jazyky, tak recenze v nich budou taky dobré. Lock and Key: Welcome to Lovecraft nebo Zámek a Klíč, jak česky přeložili první díl série, má totiž všechno, co se bude intošům líbit. Žádné elasťáky, zkrachovalé existence, přiměřenou dávku násilí, sem tam nějakého toho psychopata a nepředvídatelný příběh. Jo! A napsal to Joe Hill aka synátor Štefana Kinga. To je ten chlap, co píše ty divný knihy, které všichni vydávají za horrory a jednu dobu bylo strašně módní ho číst. Na netu je celkem populární rozebírat do jaké míry synka ovlivnil taťka. Sama posoudit nemohu, přečetla jsem od něj jen jednu povídku a třetinu knížky a vůbec mě nebavil. Ale přečetla jsem vážně moc komiksů (na to kolik mi je a jak dlouho se v komiksech vrtám), takže můžu srovnávat alespoň na tomhle poli. No nic nového pod sluncem. Všechno, co je v Zámku a klíči, jsem už někde četla. Zlomená matka, zlomené děti, výstřední strýc, strašidelný a tajemný dům, vraždící šílenci a zlo na dně studny. To už tu všechno někdy bylo. Vlastně je už šíleně těžké přijít s něčím, co tu předtím nebylo, jenže tohle je dobrá „recyklace“ nápadů. Hill je frajer. Ve Welcome to Lovecraft nebylo nic, co by mě naštvalo nebo mě to donutilo vztekle zaklapnout (a to se stává docela často, proto přispívám tak málo).

Pokud má někdo rád lehce horrorové příběhy, tak tohle bude to pravé.


Locke and Key WtL 01 by *GabrielRodriguez on deviantART