A Most Troublesome Woman

Ilustroval:Michael Wm. Kaluta

Těsně po tom, co Mýty unikly Císařství, je Sněhurka vyslána k vládci arabských Mýtů, aby s ním vyjednávala. Ale všichni, co četli Fables ví, co je Sněhurka zač, že to není pokorná panenka, ostatně název povídky mluví za vše. A sultán je přeci jen jiná kultura. Sultán je uražen tím, že je jako vyslanec poslána žena, navíc držkatá a nevhodně oblečená a nedopadlo by to ani z poloviny dobře, kdyby si Sněhurka nezahrála na Šehrezádu a každou noc nevyprávěla sultánovi jeden příběh, čímž si zachránila hlavu před špalkem.

The Fencing Lessons

Ilustroval:John Bolton

Sněhurka začně vyprávění o sobě. První příběh se odehrává krátce po jejím sňatku s Princem Krasoněm, který jí slíbil nějaký šťavnatý svatební dar, čekal nějaký zámek, či jinou blbost, ale Sněhurka si požádala o lekce šermu, protože Princ je nejlepší šermíř království a ona se chce učit jen od nejlepšího. Princ nechápe proč by se zrovna ona chtěla učit šermovat, ale  souhlasí. Nakonec však příjde na to, co jeho žena skrývá.

The Christmas Pies

Ilustroval: Mark Buckingham

Čtrnáctistránkový příběh vyhlášeného zloděje a podvodníka, lišáka Reynarda, který byl nejdřív osinou v zadku v království Velkého lva a pak se stal díky své prořízlé tlamě a intelektu hrdinou.

A Frog’s Eye View

Ilustroval: James Jean

Vzpomínáte ještě na nepohledného prince Žabáka (Flycatcher), který se ve Fabletownu živí jako uklízeč a který po celá léta usilovně hledá svojí krásnou manželku?

The Runt

Ilustroval: Mark Wheatley

Severní vítr se zamiloval do vlčice Winter, která jeho city opětovala a  těsně potom, co ji opustil, dala život šesti velkým silným vlčatům a nedomrlému zakrslíkovi, kterému škodolibí bratři začali říkat Bigby. Takže je jasné, kdo je hlavním hrdinou. Sledujeme jak se z nejmenšího z vrhu stala jedna z legendárních bestií říše Mýtů.

A Mother’s Love

Ilustroval: Derek Kirk Kim

Pro změnu veselý tří stránkový kraťas o statečném králíkovi jménem colonel Thunderfoot

Diaspora & the Witch’s Tale

Illustrovali Tara McPherson.(Diaspora) a Esao Andrews (the Witch’s tale)

Diaspora: Růža a Sněhurka prchají před Císařstvím a v temném lese najdou vypálenou chaloupku z perníku a v její peci nikoho jiného než na kost spálenou Frau Totenkinder, která stále žije a po tom, co se zregeneruje, jim vypráví svůj příběh (the Witch’s tale), kde zrada muže spustí mnohaset letý kolotoč plný mrtvých dětí a prokletých princů, než jí Jeníček zatne tipec.

What You Wish For

Ilustroval Brian Bolland

Dvoustránkový příběh mladé dívky, která toužila být volná a cestovat bez překážek, proto se stala mořskou pannou.

Fair Division

Ilustrovala Jill Thompson

V poslední povídce se představí spousta Mýtů, ale hlavně král Cole, který se ukáže jako neskutečně obětavý vladce, který se pro své strádající poddané doslova rozdá.

Tahle sbírka je pro fanouška Fables nutnost, protože Fables jsou plné tajemství a jemných náznaků a právě zde je většina těch nejzajímavějších obnovena. Proč Sněhurka nenávidí trpaslíky? Jak se mohl přitroublý Cole stát vládcem Fabletownu? Proč Bigby nesnáší svého otce, nebo co se stalo s Flycatcherovou rodinou. Jelikož se většina příběhů odehrává za války, po které musela spousta uprchnout je celkové vyzněné pochmurné a jeden příběh v podstatě depresivnější než druhý, hlavně bych vypíchla ten o žabákovi, ze kterého mi bylo vyloženě mizerně a příběh Frau Totenkinder taky není zrovna čtení na dětskou oslavu.

Ohledně kresby, na to, že každý příběh dělal někdo jiný, tak tam není nic, co by mě nutilo vyrvat si oči z důlků. Nikdo se tam nepokoušel být přehnaně umělecký, nebo originální a skvěle doplňuje atmosféru jednotlivých příběhů.