Je vám to trochu povědomé? Má proč The company of wolves je tak trochu více hororová variace na tu známou pohádku. I když je to film z roku 1984 a režíroval ho Neil Jordan, který je spíše známý jako režisér Interwiev s upírem, dozvěděla jsem se o něj až náhodou z csfd. Takže jsem se rozhodla na malý výlet z Japonska do Ameriky. A dobře jsem udělala a film můžu jen doporučit. Jediné co mi kazilo dojem z filmu byla moje sestra, která věčně otravovala s tím co se tam děje. Pro vysvětlení na DVD to vyjde až za pár dní, takže jsem na to koukala logicky v angličtině. Nebudu dál odbýhat.

Vrtá vám v hlavě co má společného červená Karkulka a vlkodlaci? Je to opravdu dost nezvyklé spojení, ale o to zajímavější. Kolem vesnice kde žije Rosaleen (tj. Karkulka) se potuluje dost zvláštní banda vlků, kteří můžou libovolně měnit podoby. Právě ti Rosaleen zabili starší sestru a po pohřbu se Rosa nachvíli přestěhuje k babičce, aby měli rodiče klid rozdýchat tu ztrátu. Babička je ale dost svérázná nátura, vůbec ne ta bezbranná stařenka z pohádky, ale rázná dáma, která dává někdy dost kuriózní rady (Never stray from the path, never eat a windfall apple and never trust a man whose eyebrows meet in the middle.) Vůbec babička je asi nejlepší postava ve filmu a právě ona vypráví Rosaleen  příběhy o vlkodlacích a lidech, kteří s nimi měli co dočinění. Mám dojem, že jich je asi pět, plus minus.

Tyhle příběhy jsou hrané a proplétají se s hlavním dějem. Nejvíc mě zaujal první, který obsahoval asi nejdetailnější a nejhnusnější přeměnu na vlka v dějinách filmu. Ke klasické pohádce se dostaneme asi až v posledních dvaceti minutách filmu kdy Rosaleen hodí na hřbet šervený lášť s kapucí do ruky vezme košík a vyrazí na návštěvu za babičkou (mimochodem zmínila jsem že je Rosaleen už holka na vdávání? Ono je to docela důležité XD). A v lese potká hádejte koho? Pokud jste tiply vlka máte pravdu jen na půl. Ten koho potkala neměl vlčí podobu, zatím. Každopádně, pokud by takhle vypadalo více vlků, hned bych se nechala sežrat. Docela fešák. Zkrátím to, abych zase nevykecala konec. Vlk na Rosaleen chvíli haraší (ano čtete dobře), ale nic se nestalo a Rosaleen dál pokračovala k babičce. Nemusím říkat, že vlk tam byl první. To když se setká vlk s babičkou je podle mě jedna z nejlepších scén.

Babička: Vrať se do pekla odkud jsi přišel!

Vlk: Nepřišel jsem z pekla, přišel jsem z lesa.

Babička: Co jsi udělal s mojí vnučkou?

Vlk: Nic, ona nechtěla.

Po tomhle jsem se chtě nechtě musela smát. Pak už asi víte co se dělo, jenže babička nebyla zase tak bezbranná a vlkovi docela vyprášila kožich. Tak teď už končím, nechci prozradit konec a ten byl dost nečekaný. A pro mě trochu nepochopitelný. Na první pohled je jasné, že to nebyla žádná velkoprodukce. Ale film má na druhou stranu úžasnou pohádkovou atmosféru, snad se nikdo neurazí když ji přirovnám k Labyrintu, nebo Nekonečnému příběhu. Takže pokud máte rádi kombinaci pohádky, horroru nebo dost černého humoru a příběhů o vlkodlacích tak tohle lepro vás ideální film.

Little girls, this seems to say,

never stop upon your way,

never trust a stranger friend,

no-one knows how it will end!

As you’re pretty, so be wise!

Wolves may lurk in every guise!

Now, as then, it’s simple truth,

sweetest tongue has sharpest tooth!