Pro všechny puberťáky jsou jejich rodiče největší nepřátelé. Zákazy a absolutní nepochopení k životnímu stylu mladých. Znáte to. Bože, co to posloucháš? Vždyť i když máš sluchátka, slyším ten rambajz až sem! Okamžitě to utlum! Nebo populární: Cítím z tebe kouř! Dvacet let kasara! Prostě jsou nesnesitelní, až to bolí, ale někde hodně, hodně hluboko víme, že to s námi myslí opravdu dobře. Runaways jsou o tom, když to rodiče s dětmi a světem nemyslí dobře ani omylem. V Runaways jsou úhlavní nepřátelé našich hrdinů právě jejich rodiče a dětem nejde ani tak o kapesné jako o život.

Chase (17 let), Alex (16 let), Karolina (16 let), Nico (16 let), Gertrude (15 let) a Molly (11 let) jsou děti z poměrně bohatých rodin,  vzájemně se moc nemusí, ale jejich rodiče spolu vycházejí skvěle a každý rok si v sídle jedné z rodin pořádají mecheche, kdy jsou po celou dobu zalezlí ve sklepě, kde provádí kdo ví co a dětičky se mezitím vesele nudí nahoře u ubíjejících společenských her (rodiče si stále myslí, že scrabble je vrchol zábavy). Když už to vypadá, že nudou opravdu zemřou, vypraví se podívat, co rodiče dole kutí. Děti se málem zblázní smíchy, když vidí, jak jejich rodiče sněmují kolem stolu v dost směšných kostýmech. Jenže po tom, co Alexův otec rituálně obětuje mladou dívku bůhvíčemu, pochopí, že si rodiče druhý Halloween opravdu nepořádají. Jsou totiž členy obávané zločinecké frakce Pride a ne všichni jsou lidmi. Což děti netušili a jsou z toho pěkně zaraženy. Popravdě jak byste reagovali vy, kdybyste viděli někoho, kdo se o vás skoro osmnáct let stará a máte ho rádi zavraždit holku v tak vašem věku. Po tom co se ti nejstarší trochu oklepou z šoku, rozhodnou se celé věci přijít na kloub a geronty skřípnout. Pomalu začne vyplouvat na povrch, jak se věci mají a co se měli Runaways dozvědět až po dosažení plnoletosti vytahují na povrch hezky za tepla už teď. Gertrudini rodiče jsou cestovatelé v čase a v závěti, kterou vyštrachali, jako první jí odkázali dinosaura jménem Old Lace (Tak mého křečka nenáviděli, ale dinosaura mi povolí? Fakt skvělý!) Rodiče Alexe jsou tak trochu mafiáni a zloději, rodiče Chase nejsou inženýři, jak si myslel, ale šílení vědci, taťka a mamka Karolin jsou vynikající herci a taky skuteční emzáci a Molly je po rodičích mutantka obdařená zářícíma očima a supersilou. Prostě dokonalá genetická výbava pro život. Jelikož jsou to všechno puberťáci a moc jim to nemyslí ani když dají hlavy dohromady, tak se rozhodnou proti rodičům bojovat, ale nejdřív zavolají hrdinné strážce zákona…a ošklivě dopadnou na držku, když zjistí, že celé město patří Pride a rodiče se s dětičkami rozhodně nehodlají mazat, takže vraždu té dívky přišijí Alexovi a ještě jim hodí na krk únos Molly. Z hrdinského tažení se stává boj o holý život a jejich hlavní starost, kromě udržení si rodičů od těla, je kde si sehnat jídlo a kam se uvrtat na noc.  Sami se nazvou Runaways (uprchlíci) což je velice příhodné. Tak když jsem se tu o nich tak pěkně rozkecala, mohla bych představit původní tým.  Vezmeme to podle věku.

Chase Stein – Sedmnáct let, syn Viktora a Janet Steinových, kteří jsou oficiálně inženýři, neoficiálně šílení vědci. Bohužel Chase, i když je to atlet jak má být, po rodičích nezdědil ani zlomek jejich inteligence. Lidově řečeno má IQ tykve,  pořádně prořízlou tlamu a umí být až děsivě neomalený viz situace, kdy se Nico a Alexem snažili Karolině citlivě vysvětlit co se dělo v tom sklepě.

Nico: Karolin, bylo by lepší, kdyby ses posadila, nevím jak to říct ale…

Chase:…Alexův táta právě zabil nějakou buchtu.

Stačí? Jako jeden z mála nemá žádné superschopnosti, ale potom co vyraboval dílnu svých rodičů, získal rentgenové brýle a multifunkční rukavice. Nevím k čemu rukavice přirovnat, leda k Barettově ruce v Final Fantasy VII. Je to moje druhá nejoblíbenější postava XD Jo když si volili svoje krycí jména, jeho pokřtili Talkback, myslím, že to na něj sedí. On sám chtěl být Neo.

Alex Wilder – Šestnáct let, syn Geoffreye a Catherine Wilderových. Wilderovi jsou vůdci Pride a zároveň profesionální zloději, po kterých Alex zdědil vůdčí vlohy a schopnost dokonale si promýšlet strategii. Stejně jako jsou jeho rodiče vůdci Pride on vede Runaways. Nevím co o něm víc říct, jako postava mi přijde dost nezajímavý, tedy kromě toho, že on je principál toho cirkusu a všichni se spoléhají na jeho úsudek. Jako jediný si nevybral žádné krycí jméno, protože si myslí, že je to kravina.

Karolina Dean – Šestnáct let, dcera Franka a Leslie Deanových, ti jsou zase oficiálně slavní a úspěšní herci, ale ve skutečnosti jsou to mimozemšťané. Oba. Takže i těm méně zdatným v biologii došlo, že i krásná Karolin je mimozemšťanka. Její schopnosti drží na uzdě na uzdě speciální náramek, o kterém si myslela, že ho musí nosit kvůli údajné alergii na penicilin. Když si náramek sundá, začne krásně zářit a svou září může sejmout člověka. Taky dokáže létat. Karolin nejvíce odmítala věřit, že jsou její rodiče záporňáci a že ona je mimozemšťanka. Zdálo se mi, že se za to trochu stydí a ze začátku se vydává za mutantku.

Karolin: Ale naši nejsou zlí lidé! Vždyť ani nejí maso!

Gertrude: Jo, to Hitler taky.

Její krycí jméno je Lucy in the Sky.


Nico Minoru – Šestnáct let, dcera Roberta a Tiny Minoru, ti jsou pro změnu temní mágové a mě jsou osobně po paní Deanové nejnesympatičtější. Nico je takový ten Goth charakter, který se objevuje v skoro každém comicsu a manze, obléká se dost výstředně a celá je taková hm emo, ale přesto je mi sympatická a velice těžko nese, že se jí její matka pokusila zavraždit. Čaruje za pomoci hole, kterou má ukrytou v těle a každé kouzlo může použít pouze jednou. Její krycí jméno je Sister Grimm


Gertrude Yorkes – Patnáct let, dcera Dala a Stacy Yorkes, cestovatelů v čase. Není nic horšího, než když máte nadváhu a jmenujete se Gertruda, s tím nemůžu nesouhlasit. Gertie nemá žádné speciální schopnosti, když nepočítáte lidožravého dinosaura, kterého dostala od rodičů. Gertruda je takový ten typ holky co si uvědomuje, že vůbec není hezká a snaží se s tím žít. Nic si nenalhává a někdy je až přehnaně jízlivá, hlavně si dobírá Chase, který se jako cíl nejrůznějších rejpanců sám nabízí. Většinu hlášek má na svědomí ona. To jí napadlo, že si dají krycí jména, protože nesnesla, že by ji oslovovali jménem, které jí dali rodiče. Mimochodem, říká si Arsenic, což sedí. Špatně vidí a má fialové vlasy. Je to moje nejoblíbenější postava a jedna z mála postav vůbec, se kterýma se můžou ztotožnit i silné holky.

Molly Hayes – Jedenáct let, dcera Gena  a Alice Hayesových, mutantů. To, že jsou její rodiče mutanti, není tak neobvyklé, koneckonců odehrává se to ve světě, kde si poskakují Avengers a X-Meni. Její rodiče jsou telepati a dlouho si mysleli, že Molly žádný gen x nemá. Její schopnosti se vydrali na povrch až po tom co jí začali, řekněme ženské problémy (tedy alespoň myslím, že potom) Molly má super sílu a je nezranitelná, zápor jejích schopností je, že ji rychle vyčerpají a ona pak potřebuje několik hodin spát. Zdá se, že jí její rodiče i přese všechno mají rádi a snaží se jí dostat zpět celou. Jejím snem je připojit se k X-menům a vdát se za Wolverina (hoch by měl radost, kdyby to slyšel) Chtěla se jmenovat Powerfull Princess, ale stejně jako Chase byla nemilosrdně přejmenována na Bruisera.

Jak to shrnout? Přišla jsem na to, jak vypadá totální závislost. Pokud se prokoušete první kapitolou, kde je vyzrazen vlastně celý děj, a stáhnete si druhou, budete se snažit sehnat i zbytek, protože jednotlivé části končí tak napínavě a člověk si prostě nemůže pomoct. Když jsem si o Runaways četla na wiki připadalo mi to jako absolutní hovadina, ale pak jsem si na zkoušku stáhla první tři kapitoly a Runaways mě dokonale pohltili. Vymyslel je Brian K. Vaughan, který patří mezi moje oblíbence už od Pride of Baghdad a scénáristicky se podílí i na the Lost. Ten se s dětmi opravdu nepáře, v klidu mezi ně flákne zrádce a nestydí se zabít někoho, kdo ani nedosáhl plnoletosti. Taky vztahy mezi nimi jsou dost komplikované (jedna postava přizná svou homosexuální orientaci, věřte, že mi málem vypadly oči) Celkově člověku přijde, že skupinka bojuje proti větrným mlýnům a přeje jim úspěch, i když se klepe, že to s nimi nedopadne dobře. NaRunaways by měli napsat nějaké varování, protože si nedám pokoj, dokud to nedočtu.

SPOILER

(Ale pokud chcete vědět kdo je ten tajemný týmový homosexuál nebo obsah začátku druhého volme, klidně čtěte)


Victor Mancha

Pokud jste to podle jména nepoznali je tenhle sympatický kluk je hispánec, tedy z části. Jeho matka je Mexičanka a otec zabijácký robot. Victor je totiž Android a do doby než ho Runaways unesli, o tom neměl ani ponětí. Nevěděl, že mu není šestnáct jak si myslel, ale že byl vytvořen asi před čtyřmi lety. Ani nevěděl, že dokáže ovládat veškerou možnou elektroniku plus si dokáže pohrávat s elektřinou a magnetickým polem. Proč ho vlastně skupinka kolem Nico unesla? Jednoho krásného dne se objevil stroj času patřící Yorkesovým ve kterém seděla umírající Gertie. Ta jim předtím, než paradoxně zemřela Chasovy v náručí, stačila předat Victorovu fotku se slovy, že je to syn největší zrůdy světa a že v budoucnosti vybije veškerou superhrdinou populaci. Hlavně Chase smrt budoucí Gertrudy šokuje a je ochotný stůj co stůj změnit budoucnost. Jenže nejsou jediní kdo o Manchu jeví zájem a svedou boj s další skupinkou superhrdinů a Victora, který metá blesky na všechny strany, jednoduše ukradnou. Později v Leapfrogu (eh zmiňovala jsem se, že jejich super vůz je řešený jako žába?) se snaží přijít na to, jak se z Victora stane vraždící stvůra a kdo je jeho otec. To byla opravdu nezapomenutelná scéna.

* Projíždí databázi superzlounů*

Nico: Galacticus

Molly: Nevypadá moc děsivě.

Nico: To taky není jeho skutečná velikost, v reálu je třicet stop vysoký.

Chase: Whoa…to by znamenalo, že Vicova máma musela…

Gertie: …opovaž se tu myšlenku dokončit Chasi

Pak jim zazvonil telefon, že Dr.Doom má Victorovu mámu a že on je jeho otec (poz.: Dr. Doom je záporák ve fantastic four) Jenže to nebyl Dr.Doom, ale jen robot nastrčený jeho pravým tvůrcem Ultronem, o kterém jsem slyšela prvně. Po boji kdy Ultron obrátí Victora proti Runaways a zabije Victorovu matku se Vic vzpamatuje, porazí Ultrona a připojí se k týmu. Vůbec je to jeden velký happy end. Až na to že Victor se špatně srovnává s tím že je jen stroj, čemuž moc nepřidává Chase, který na něj děsně žárlí kvůli Gert (Vždycky když se na něj podíváš zamlží se ti brejle!) a oslovuje ho jako Roboccia, Mr. Roboto, Victron a podobně. Zpočátku se ho všichni báli, kromě Molly, která je přátelská ke všem a kdyby Victorovi zkratovaly obvody a pokusil se ji napadnout, velmi rychle by mu vysvětlila, že útočit na jedenáctiletou holku, která dokáže jednou ranou složit Wolverina a Punishera není dobrý nápad. Kromě Chase je jediný, kdo umí řídit LeapFrog a šíleně obdivuje všechny superhrdiny, za každou cenu chce být klaďas a bojí se že jednou opravdu bude vraždící monstrum, před kterým varovala budoucí Gertie.

Xavin

S Xavin(em) je to velmi složité, prostě přiletěl na zem, představil se jako Skrullský válečník a Karolinin snoubenec. Z čehož Karolina nebyla zrovna odvázaná, ale po menší rvačce si vyslechla důvody Xavinovi návštěvy. Jeho a Karolinina rasa spolu dlouho bojuje a jejich sňatek by mohl učinit všem násilnostem přítrž, no a je odhodlaný si Karolin odvézt ať se jí to líbí nebo ne. Karolině je válčících líto a je ochotná s Xavinem odjet, ale vzít si ho nemůže. Karolin je totiž na holky (z čehož Chase málem zkolaboval) Xavin se jen rozesměje a vysvětlí jí, že všichni skrullové jsou Shapeshiffters a že změnit pohlaví je pro ně stejná maličkost jako si odbarvit vlasy a rázem je z hezkého kluka hezká holka. Takže s ním Karolin odletí zjednat pořádek. Po čase se vrátí a Xavin se rozhodně žít na zemi, je to docela těžké protože nemá žádné zkušenosti jak jednat s lidmi a často působí dost necitelně, taky si nikdo není jistý, jestli je žena nebo muž. Ale jak řekla Karolin, která ho/ji začne mít časem ráda:

Xavin nepředstírá, že je děvče, jen se učí být člověkem.

Kromě toho, že může libovolně měnit pohlaví a podobu, má schopnosti jako fantastická čtyřka (síla, pyrokyneze, elastičnost a schopnost tvorby silového pole, jak je to s neviditelností nevím)

Klára Prast

Klára je nejnovější přírůstek, v týmu je asi jen tři kapitoly a objevila ji Karolin s Molly, když se omylem i se zbytkem skupiny dostali do roku 1907. Kláře nebude víc než třináct let, ale už je vdaná za padesátiletého muže, který do ní řeže jako do vrat, takže zpočátku byly její poznávací znamení, kromě červené pláštěnky, monokly a modřiny libovolně po obličeji. Klára je pravděpodobně mutantka ovládající rostliny a podle vlastních slov s nimi dokáže i mluvit. Její matka jí kvůli jejím schopnostem donutila ke sňatku se starším mužem, protože to podle ní bylo hříšné a nenormální. Molly Kláře nabídla, že ji vezmou do budoucnosti, ale Kláru vyděsilo, když viděla jak se Karolin vyznává lásku Xavin v její ženské formě (eh v roce 1907 se homosexualita moc nenosila, kor když je Xavin ve své dívčí podobě černá) a utekla. Později když jí její manžel málem umlátil se vrátila a spolu s Runaways se dostala do New Yorku roku 2008