Představte si že naše Země není jediná, ale má miliardy obdob a každá se v něčem liší. A o nadvládu nad těmi Zeměmi se přetahují HEXové a Binarové. HEX představuje sílu magie a Binar se zase spoléhá jen na vědu a technologie, který si obyčejný člověk nedovede představit. HEX a Binar se dostávájí do jednotlivých světů za pomocí působivých korábů. Jenže taková „mezisvětská“ loď potřebuje něco na co by mohla jezdit a obě říše používají shodné palivo. Esenci z Poutníků. Joey totiž není sám, kdo má podobné schopnosti. V každém ze světů existuje jedna obdoba Joeyeho, která dovede putovat. Mno a tyhle poutníčky HEX a Binarové loví a když se jim povede jednoho z nich chytit dostanou z něj podstatu, která mu umožňuje putovat. Každá říše to dělá jinak, ale pro Poutníky to rozhodně nic příjemného není.

Jen tak pro zajímavost HEX poutníky za živa vaří v kotli tak dlouho, dokud tu esenci nějak nevyvaří. Těm místnostem kde to provádí říkají škvařírny. Jak půvabné. Binarové na to jdou úplně opačně. Lapené poutníky zmrazí o chlup nad absolutní nulu a energii potřebnou k putování odsávají z hlavy trubkami. Prostě jedno lepší než druhé. A Joey Harker je velmi žádané zboží. Má tolik putovací energie jako deset poutníků, takže když poprvé v životě začne putovat (samozřejmě nevědomky) vrhnou se po něm HEXové a Binarové s nevídaným nadšením.

Naštěstí pro Joeye o jeho existenci také ví organizace Joeyů z různých dimenzí, kteří bojují s HEXy a Binary. Takže pošlou agenta Jaye, který ho zachrání. Bohužel při Joeyově záchraně zemře a on se musí dostat na základnu, kde ho všichni nenávidí, protože si myslí že zavinil Jayovu smrt.

Můj popis děje se může zdát hodně zmatečný…mno a přiblblý, protože i když se to při čtení nezdá nijak složité, vyprávět to je neskutečně těžké. Mezisvět je rozhodně zajímavá knížka, i když si na sci-fi moc nepotrpím. Obvykle bývám se zařazováním do žánrů opatrná, ale tohle mi přišlo víc jako sci-fi než fantasy, i když se tam spíše než Binarové projevují kouzelníci z Hexu. Hlavní vadou knížky je to, že je moc krátká. Podle mě by jí víc slušel dvojnásobný rozsah. Alespoň by Gaiman a Reves mohli rozvést nějaké motivy, třeba víc zapojit do děje Binary, nebo pořádně vysvětlit Mrazivou noc a dát trochu víc prostoru jednotlivým Joeyům.

Takhle se mi zdálo až moc věcí nahuštěných na sebe. Taky nemuseli zabíjet Jaye, to byl neskutečný sympaťák.