Bylo nebylo, jednoho krásného dne místo, kde měly pohádkové bytosti svá království, přepadl zlý císař a jedno podruhé ovládl, za pomoci své armády monster. Vyplašení obyvatelé měli několik možností, vzdát se a udělat ze sebe otroky a nebo utéct tam, kde žijí Světští ( to jako my) o možnost bojovat už přišli tím, že císaře podcenili a nezasáhli, když přišli o království Velkého lva. Pohled na probodaného Aslana nebyl zrovna hezký. I když našli se tací, jako třeba Velký zlý vlk, kteří císaři pořádně škodili a pomáhali ostatním utéct. Dost se jich zachránilo, ale jako většina válečných utečenců musela u nás začínat od píky a bez peněz. Všechno zůstalo v jejich světě, majetek, domovy, přátelé… Jediné čím se mohou ohánět tady, jsou tituly, které nemají žádnou cenu. Už skoro tři sta let žije v New Yorku utajená komunita Mýtů, která má vlastní exilovou vládu, v jejímž čele stojí král Cole a nezastupuje ho nikdo jiný, než rozvedená Sněhurka, která zároveň vede odbor managementu. A takového policajta dohlížejícího na utajení Mýtů dělá napravený zabiják stařenek a ničitel prasečích domečků, Vlk, který má díky kouzlu jedné dýky lidskou podobu. (anglicky se jmenuje Bigby Wolf, jako zkratka big bad wolf. Do češtiny ho přeložili jako Wolfiho, což se mi zajídá, ale uznávám, že to jinak přeložit nešlo ) Mýty se snaží protloukat jak se dá, takže vidíme třeba Krásku, která pracuje za minimální mzdu v knihkupectví, aby uživila sebe a manžela, Růženku s Jackem, kteří hodlají propařit svoje věčné mládí, nebo třeba milionáře Modrovouse, který za války dělal to samé co Wolfi, přepravoval lidi do bezpečí, ale ne zadarmo. Jejich životy sklouzly do jakéhosi stereotypu, který naruší vždy jednou za rok Vzpomínkový den, kdy si připomenou ztrátu svých domovů. Jenže letos to bude jiné, protože někdo pravděpodobně zavraždil Růženku, nezvedenou sestru Sněhurky, kvůli které se Sněhurka rozvedla s Krásným princem, protože ji s Růžou podváděl. A Růženka byla zavražděna pravděpodobně hodně brutálně, protože jak hlásal nápis na zdi: Nežila šťastně až do smrti. Eh, ten nápis byl vyveden její vlastní krví. Jenže tělo se nenašlo a případ začíná vyšetřovat Wolfi, který začne podezřívat všechny, od jejího přítele Jacka, toho s těmi fazolemi, přes Sněhurku a Krásného prince, až po samotného Modrovouse, který jak my všichni víme, měl docela zajímavou zálibu vraždit svoje manželky po svatební noci a Růženka sním mívávala poměr. K Wolfiho vyšetřování se připojuje i Sněhurka, která má o svojí sestru strach i přes to, že jí dělala ze života peklo.

Tak to je asi ve zkratce shrnutí prvních pěti sešitů. Série Mýty, v originále Fables, začaly vycházet v roce 2002 a pokračují do těď. Mám dojem, že zatím to má sedmdesát sešitů v asi deseti svazcích. Je to tedy poměrně dlouhé, ale zase  můžu říct, že to patří k tomu lepšímu co jsem kdy četla a rozhodně se do toho vyplatí investovat, protože naposledy jsem měla podobný pocit po dočtení nějakého komiksu snad jen u Sandmana. Ze začátku jsem si řekla, že to asi bude něco ve stylu Ludwiga Kakumeie, nebo Desátého království, když se tam objevila postava vlka. Ale Mýty se opravdu moc s ničím srovnávat nedají. Už ze začátku mi jednotlivé postavy přišli zajímavé. Třeba Sněhurka, u Disneye jsem ji ani nemohla cítit, ale tahle emancipovaná verze je mi sympatická, zdá se že má i osobnost, tu věc u namalovaných žen absolutně nevídanou. Jo a není radno se před ní zmiňovat o trpaslících. Nebo Krásný princ, narcistický příživnický kurevník, který si prošel manželstvím snad se všemi princeznami, kromě Krásky, ta mu. co jsem tak četla,  jeho cukrbliky nežere a dokonce mu vyhrožovala, že na něj pošle manžela. Vedle něj vypadá Lui jako vzorný a pozorný mladý muž. A pak je tu můj drahý Wolfi, který byl dřív postrachem všeho živého, za války hlídal vchod do lidského světa a zachránil život Sněhurce a Růžence, které zajali vojáci císaře. Miluju tu scénu kdy u sebe v bytě najde prasátko, které uteklo z farmy, kde žijí ti, kteří nevypadají jako lidé. Prý ho u sebe musel nechat aby všichni viděli, že se vlk napravil.

Prasátko:Co máš k snídani?

Wolfi: Hemenex

Prasátko: Si pořád stejná stvůra!

POSTAVY A S NIMI SPOJENÉ SPOJLERY…BYLI JSTE VAROVÁNI

Bigby Wolf (Wolfi Vlk) – Šerif Fabletownu je ten legendární Velký zlý vlk, co zatápěl červené Karkulce, zničil prasátkům domečky a vůbec prováděl takové zrůďárny, že už jen vyslovení jeho jména bylo příčinou ztráty kontroly nad svěrači mnohých zvířátek a lidí. Koneckonců i vlk má někdy hlad. V lese nebylo nic strašnějšího než on…tedy do momentu, kdy se k moci dostal císař. Vlk byl překvapivě jeden z prvních, kdo se mu postavili na odpor, i když spíš z nějakého samaritánství to bylo proto, že mu vojáci nepřítele zaháněli kořist a samotní skřeti se nedali jíst. Později v rámci svojí soukromé války proti císařství pomáhal uprchlíkům do lidské země a byl to on, kdo zachránil Sněhurku ze zajetí. Ta si pak na něj vzpomněla a za pomoci kouzelné dýky z něj udělala něco jako lykantropa, aby mohl dělat pro exilovou vládu.

Je synem vlčice jménem Winter a Severního větru, tím by byla vysvětlena jeho schopnost vyvolat velký vítr ( tak mimochodem zbořil prasátkům domky). Povahově je to samotářský kliďas, kterého nejde přech**t i když se o to Jack staletí marně pokouší.

Snow White (Sněhurka) – Faktická vládkyně Mýtů v lidském světě, i když oficiální starosta Fabletownu je král Cole a ona jen jeho zástupkyně, ale v prvním díle dost jasně vysvětlila, kdo má v rukou moc. Dřív byla poměrně šťastná s Krásným princem, mnou překřtěným na Krasoně. Idilka skončila, když ho načapala se svojí sestrou Rose Red (Růžou) a od té doby byla sama bez chlapa. Po téhle epizodce šíleně zahořkla a stala se z ní děsně protivná úřednice, která se snaží udržet pohromadě jejich zchudlou miniříši. Neustále se špičkuje s Bigbym, který je taková její prodlouženou rukou a po ošklivém incidentu se Zlatovláskou i ošetřovatelkou. I když se někdy chová jako kancelářská krysa je poměrně dobrý stratég a ví, jak se drží sekera, což na vlastní hlavu poznala právě Zlatovláska. Prostě není máslo.

Frau Totenkinder – Bývalá majitelka perníkové chaloupky a úhlavní nepřítel lorda Jeníčka a taky jedna z nejmocnějších exilových čarodějek, což už mnohokrát předvedla, hlavně v souboji s Babou Yagou, která byla papírově mnohem silnější a přesto ji tahle vetchá stařenka s pletacími jehlicemi vyklepla ve velkém stylu. Mě osobně šíleně připomínala bábi Zlopočasnou.

Císařství

Takže císaře z pochopitelných důvodů vynechám, je to moc fajn pecka o kterou nechci ty, co to třeba čtou, připravit.

Snow Queen Lumi (Sněhová královna) – Protipól Sněhurky, dřív bývala poměrně hodná, tedy jako jedna ze čtyř sester symbolizujících roční období, ale pak se s ní něco stalo, to něco se jmenovalo Jack s kouzelnými fazolemi, a rázem se změnila v jednu z nejoddanějších služebnic císařství. Popravdě ani se nedivím, že jí z Jacka hráblo. Císaře oslovuje jako dědečka

Lord Hansel (Jeníček) – Fajn, tak teď zapomeňte na přitroublého ale veskrze hodného Jeníčka, který se stará o svoji malou sestru, který byl například v Ludwig Kakumei. Místo toho si představte jednoho z nejdémoničtějších inkvizitorů, který kdy dostal do ruky pochodeň. Vynásobte to dvěma a gratuluji, máte lorda Hansela. To on narval frau Totenkinder do pece a zavřel za ní dvířka, zatím co sestra pištěla v koutě. Později když utekly, před císařstvím do Nového Amsterodamu, se s Frau setkali znovu, Hansel nechápal, proč si jí tam nechali, a odmítal pochopit Sněhurčino blábolení o amnestii pro všechny, kterým se podařilo utéct. Sebral se, i když Gretel zůstala a pálil si čarodějnice po celém světě. Podle autora, byl zodpovědný za to, co se stalo v Salemu, po pár letech, kdy si vytvořil pověst masového vraha, se vrátil pro sestru, která se k jeho hrůze spřátelila s Frau Totenkinder a vyčetla mu jeho fanatismus. Takže se ji pokusil vtlouct rozum do hlavy. Židlí.


Baba Yaga – Jedna z magických opor císařství, se rozhodla zničit exilanty přes očividně slabý článek Modráka (Boy Blue), který byl zamilovaný do červené Karkulky, a vzala si na sebe její podobu. No pak ho unesla, krutě mučila, což vydržel a se svojí armádou dřevěných vojáků napadla Flabletown s vědomím, že se jí žádný z Fabletownských mágů nemůže postavit. Postavila se ji Frau Totenkinder, která s ní svedla působivou bitvu, ve které vyhrála, protože podle vlastních slov, byla Baba Yaga populárnější mýt a v domovině možná silnější, jenže ve světě lidí byla pánem ona. Momentálně je pokud jsem dávala pozor zavřená v podzemní kobce se zlomeným…vším a pod neustálým dohledem Frau Totenkinder.