Bethany: Bůh je poslal do Pekla?

Metatron: Hůř, do Jersey.

Jenže Bartleby a Loki se chtějí vrátit domů a jdou na to hodně jednoduše. Církev se snaží zviditelnit a uspořádá akci, prostřednictví níž bude každý očištěn od svých hříchů, takže andílci mají cestu zpět volnou. Jenže tím by porušili jeden ze základních zákonů Vesmíru. Ten zní, že Bůh je neomylný a pokud by se dostali zpět, vyvrátili by tento zákon a svět by zanikl. Navíc Bůh zmizel neznámo kam, takže Metatron, vyhledá Bethany Slaoneovou, která je poslední z Ježíšovy linie. Snad jste si nemysleli, že na sebe pak Marie s Josefem jen koukali? Ta, potom co ji Metatron vyhledá, ničemu nechce věřit a Hlasu božímu se jí jen těžko povede přesvědčit.

Po tom co Metatron navštívil Bethany u ní v ložnici s patřičnými ohnivými efekty a ona ho pokropila hasičákem.

Bethany: Kdo jsi?

Metatron: Jsem pěkně nasranej! To jsem! To každýho, kdo tě přijde navštívit, pokropíš hasicími chemikáliemi??

Nakonec Bethany souhlasí s cestou do New Jersey, kam jí má podle Metatrona doprovodit párek proroků, z nichž jeden má být mlčenlivý a druhý ukecaný za oba. Pokud znáte filmy Kevina Smitha, už tušíte, kdo ti dva proroci mají být. Drogový dealeři Jay a Mlčenlivej Bob.   Pokud jste o nich nikdy neslyšeli tak Jay je věčně nadržený nechápavý blb, který podle vlastních slov masturbuje nejvíc na světě a Mlčenlivej Bob ten je prostě mlčenlivej.

Každého normálního člověka by to odradilo, zvlášť pokud by si ho Jay spletl s prostitutkou. Jenže Bethany nemá na výběr, takže cesta s dvěma magory může začít. Postupně se k nim přidá třináctý apoštol Rufus, o kterém se v bibly nepíše jen proto, že byl černej a múza Serandipity, která si přivydělává jako striptérka.

Bethany: Ty znáš Ježíše??

Rufus: Jo, ten negr mi dluží pět babek.

Mno a nebyl by to film, který se motá kolem křesťanské mytologie, kdyby tam nebyl démon, snažící se zlikvidovat boha. V našem případě je to bývalá múza Azrael a jeho gang bruslařů.

I když se to nezdá, tak tenhle film není kravina, i přesto že se v něm vyskytuje postava Jaye, jen málokdy sjíždí k fekálnímu humoru, který se hojně vyskytuje v Prcičkách. Některé situace jsou tak absurdní, že se člověk musí řezat smíchy, třeba zlikvidování Golgotského hovno démona osvěžovačem vzduchu nebo likvidace démona posvěcenou golfovou holí. Nemusím snad zdůrazňovat, že mám Dogmu ráda. Je to jediný film kde hraje Ben Affleck a Matt Damon a já to neměla chuť vypnout, ti dva jsou v rolích padlých andělů přímo dokonalí. Na to, že se film týká v americe tak citlivého tématu je film poměrně hvězdně obsazen. Jako Metatron se předvede Alan Rickman, který je jako obvykle perfektní, Rufuse hraje Chris Rock, který ze sebe chrlí jednu protibělošsky zaměřenou hlášku za druhou a Serandipity hraje Salma Hayek. Na ten její striptýz v životě nezapomenu XD. Samozřejmě Dogma vyvolala v Americe vlny demonstrací (jen prozajímavost, režisér filmu se dokonce jedné účastnil, protože ho katolíci nepoznali)  Dogmu můžu jen doporučit, tedy pokud se vám nedělají osypky, když si někdo vezme napaškál to, co je velké části světa svaté. Třeba po zhlédnutí filmu pochopíte proč pořád v Angel Sanctuary hájím Metatrona. Doufám totiž, že z něj jednou vyroste Alan Rickman 🙂 Jo a hádejte kdo je bůh.